О Б Щ И Н А С Р Е Д Е Ц
ДЕТСКА ГРАДИНА „ СНЕЖАНКА” град СРЕДЕЦ област БУРГАС
8300 Средец , обл. Бургас, ул. „ Гочо Кънев” № 11, тел: 71 85; 77 38; е-mail: 201151@edu.mon.bg
Светлана Чолакова
Директор
ЕТИЧЕН КОДЕКС
ЗА ПОВЕДЕНИЕ НА РАБОТЕЩИТЕ В ДЕТСКА ГРАДИНА „СНЕЖАНКА”
ВЪВЕДЕНИЕ
Етичният кодекс представя стандартите за етично поведение на работещите с деца в Детска градина „Снежанка”, регламентира етичните правила, които следва да се прилагат при изпълнение на служебни задължения и конфликт на интереси. Установява общи норми на поведение.
Раздел I
ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ
Работещите с деца изпълняват своите функции, като се ръководят от основните ценности и принципи:
Чл. 1. Детството е изключително важен период от живота на човека. Чл. 2. Семейството е най- естествената среда за развитието на детето. Чл. 3. Всяко дете притежава неповторима уникалност и стойност.
Чл. 4. На всяко дете е гарантирано правото на:
Чл. 5. Всяко дете има право на закрила срещу нарушаващите неговото достойнство методи на възпитание, физическо, психическо или друго насилие или форми на въздействие.
Чл. 6. Всяко дете има право на закрила за нормалното му физическо, умствено, нравствено и социално развитие.
Чл. 7. Всяко дете и всяко семейство заслужават да бъдат подпомогнати да развият пълния си потенциал.
Чл. 8. Във всички случаи да се защитават по най-добър начин интересите на детето.
Чл. 9. Всяко дете, попаднало в риск, има нужда от специална закрила за извеждането му от рисковата ситуация.
Чл. 10. Децата с изявени дарби се ползват от мерките за специална закрила.
Чл. 11. Работещите с деца трябва да притежават определени личностни, морални и социални качества
Раздел ІІ
МОРАЛНИ ОТГОВОРНОСТИ КЪМ ДЕТЕТО
Чл. 12. Да основаваме практиката си на съвременните знания за детското развитие и познаването на индивидуалните особености на всяко дете.
Чл. 13. Да разбираме и уважаваме уникалността на всяко дете.
Чл. 14. Да се съобразяваме със специфичната уязвимост на всяко дете.
Чл.15.Да създаваме безопасна и здравословна среда, която стимулира социалното, емоционалното и физическото развитие на детето.
Чл. 16. Да подкрепяме правото на детето на свободно изразяване на мнение по всички въпроси от негов интерес.
Чл. 17. Да работим в най-добрия интерес на детето.
Чл. 18. Да осигуряваме на децата с увреждания равни възможности за достъп до адекватни грижи и образование.
Чл. 19. Да не участваме в практики, които не зачитат достойнството на детето или са опасни и вредни за физическото и емоционално му здраве и развитие.
Чл. 20. Да не участваме в практики, които дискриминират по някакъв начин децата на основата на раса, етнически произход, религия, пол, националност, език, способности, или на базата на статуса, поведението или убежденията на родителите.
Чл. 21 Да познаваме симптомите на насилие над дете - физическо, сексуално, вербално, емоционално малтретиране или занемаряване. Да познаваме и спазваме законите и процедурите, защитаващи детето от насилие.
Чл. 22. При съмнение за малтретиране да уведомяваме органите за закрила на детето и да следим дали са предприети необходимите мерки.
Чл. 23. Когато друго лице изкаже подозрения за малтретиране на дете, да му окажем пълно съдействие за предприемане на подходящи действия за закрила на детето.
Чл. 24. Когато разберем за действия или ситуации, които заплашват здравето и сигурността на детето, ние имаме моралната и законова отговорност да информираме органите по закрила на детето.
Раздел ІІІ
МОРАЛНИ ОТГОВОРНОСТИ КЪМ СЕМЕЙСТВОТО
Чл. 25. Наша първостепенна отговорност е подпомагане семейството при отглеждането и възпитанието на децата.
Чл. 26. Зачитане достойнството на всяко семейство и неговата култура, обичаи, език и убеждения.
Чл. 27. Уважаване ценностите на семейството при отглеждане и възпитание на децата и правото му да взема решения за своите деца.
Чл. 28. Информиране на семейството за всички решения, отнасящи се до детето и когато е възможно включвайки го във вземането на такива решения.
Чл. 29. Зачитане правото на семейството да бъде информирано за начина, по който се работи с детето.
Чл. 30.Информиране на родителите за изследователските проекти, включващи техните деца. Не позволяваме и не участваме в изследвания, които по някакъв начин могат да застрашат здравето, образованието, развитието или благополучието на детето.
Чл. 31. Не използваме нашите отношения със семейството за лично облагодетелстване. Не влизаме в отношения с членовете на семейството, които могат да навредят на ефективността на работата ни с детето.
Чл. 32. Осигуряване конфиденциалност на информация и зачитане правото на семейството на личен живот с изключение на случаите на малтретиране и лоша грижа. Това не важи в случаите, когато има основания да се счита, че благополучието на детето е в риск.
Чл. 33. Ангажименти по разработването на правила за опазване поверителността на информацията, които да бъдат достъпни н задължителни за целия персонал и семействата
Разкриването на поверителна информация за детето може да стане само с разрешение на семейството. Това не важи в случаите на малтретиране и лоша грижа.
Чл. 34. В случаите на конфликт между членовете на семейството, да се работи открито, споделяйки наблюденията си за детето с цел всички включени страни да вземат информирано решение, като стриктно ще се въздържаме от вземане страна в конфликта.
Раздел IV
ВЗАИМООТНОШЕНИЯ С КОЛЕГИТЕ
Чл. 35. Изграждане и поддържане отношения на уважение, доверие, сътрудничество и колегиалност.
Чл. 36. Обмяна на информация и ресурси, които имат отношение към благополучието и закрилата на правата на детето.
Чл. 37. Работа за утвърждаване собствения и на колегите си авторитет, въздържайки се от действия, които биха уронили престижа на професията.
Раздел V
МОРАЛНИ ОТГОВОРНОСТИ КЪМ ОБЩЕСТВОТО
Чл. 38. Предоставяне на висококачествени програми и услуги. Няма да предлагаме услуги, за които не притежаваме компетентност, квалификация или ресурси и правоспособност.
Чл. 39. Работим за създаване на сигурна обществена среда, в която детето да получава адекватни здравни грижи, храна, подслон, възпитание и да живее без насилие.
Чл. 40. Работим за подобряване на сътрудничеството между организациите, както и за интердисциплинарното взаимодействие между професиите, които имат отношение към благополучието на децата и семейството.
Чл. 41. Съдействие за повишаване степента на разбиране на децата и техните нужди от обществото.
Чл. 42. Работа за популяризиране правата на децата, както и за повишаване чувствителността на обществото към нарушаването им.
Чл. 43. Работа в подкрепа на законите и политиките, които подпомагат благополучието на децата и семействата им и противопоставяне на тези, които го нарушават.
Раздел VI
ВЗАИМООТНОШЕНИЯ С ОРГАНИЗАЦИОННИТЕ СТРУКТУРИ НА ОБЩИНА СРЕДЕЦ, РУО – БУРГАС И МОМН
Чл. 44.(1) Служителите извършват своята дейност на най-високо ниво на компетентност в съответствие с професионалните критерии, поемат само такива задачи, за които са придобили необходимата квалификация.
Раздел VII
ПРОФЕСИОНАЛНО ПОВЕДЕНИЕ
Чл.45. Служителят не трябва да позволява да бъде поставян или да изглежда поставен в положение на зависимост от когото и да било. Той също не трябва да върши работата си по начин, допускащ влияние от друг.
Чл.46. Служителят опазва повереното му имущество с грижата на добър стопанин и не допуска използването му за лични цели. Информира своевременно директора при загуба или повредата. Чл.47. Служителят в изпълнение на заеманата длъжност, трябва да осигури ефективно, компетентно и икономично използване на собствеността, средствата, услугите и финансовите източници, които са му поверени.
Чл.48. Служителят трябва да извършва необходимите действия за защита на сигурността и поверителността на информацията, за която е отговорен или му е известна. Използва документите в ДГ „Снежанка“ единствено по повод изпълнение на служебните си задължения при спазване правилата за защита на информацията.
Чл.49. Бившият служител не трябва да използва или да разкрива поверителна информация, получена от него по време на службата му, освен ако законно е упълномощен да го направи.
Чл.50. Бившите служители трябва да се въздържат от коментари или действия, които биха причинили загуба на доверие в образователната система, учебната институция или който и да е служител в системата.
Раздел VIII
КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ
Чл.51. Конфликт на интереси възниква, когато служителят има личен интерес, който му влияе дотолкова, че пречи на безпристрастното и обективно вземане на решения или изпълнение на служебни задължения.
Раздел IX
КОМИСИЯ ПО ЕТИКА
Чл.52.За спазването на Етичния кодекс и разрешаване на възникнали с приложението му казуси към ДГ „Снежанка“се /създава Комисия по етика/. Членовете се избират от Педагогическия съвет за срок от една години.
Чл.53. Комисията по етика разглежда жалби, свързани със спазването на този кодекс, дава задължителни тълкувания на Етичния кодекс.
Чл.54. Всеки заинтересован член може да внесе жалба в Комисията по етика.
Чл.55. Комисията по етика разглежда постъпилите жалби и се произнася с мотивирано становище най-късно в тримесечен срок от постъпването им.
Чл.56. Комисията по етика е длъжна веднъж годишно да отчита дейността си пред Педагогическия съвет на ДГ „Снежанка“.
ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Правилата на поведение, съдържащи се в настоящия кодекс, са неизменна част от ежедневната работа на служителите. Спазването на етичните правила за поведение е гаранция за законността на действията на служителите и защита от неоснователни обвинения. Чрез спазването на правилата на поведение, заложени в Етичния кодекс и приети от всеки служител, се допринася за изграждането и утвърждаването на положителния образ на ДГ „Снежанка“ гр.Средец.
Настоящият етичен кодекс е отворен документ, подлежащ на непрекъснато развитие и обогатяване.
Детска градина ,,Снежанка“